Nearly 230 scholarships distributed at Waldorf College Honors Day

Waldorf College
4/7/2014
 
Forest City, Iowa | On April 2, Waldorf College students, faculty, staff, alumni, and scholarship donors came together to celebrate the annual Honors Day.  Two hundred and twenty nine scholarships were distributed to approximately 200 new and returning Waldorf students, providing $368,817 in financial aid. 

Following are student recipients honored at the event:
 
Arizona
 
Elroy - Betty Vazquez received the Irving and Marian (Wold) Njus Family Scholarship. 
 
Tempe - Phillip Timm received the Otto and Margaret Tonneson Scholarship.
 
California
 
Adelanto - Kiana Uribe received the Genevieve Stelberg Memorial Scholarship.
 
Fresno - Kevin Warnes received the Mavis (Vinge) Ingebritson Memorial Scholarship. 
 
Manteca - Airenne Curry received the Pastor Palmer and Ruth Wold Scholarship.
 
Marina - Cinnamon Wakefield received the Dr. Lyle B. and Evelyn E. Beaver Scholarship Fund.
 
Murrieta - Mikaela Vega received the Karol Sucher Clemens Memorial Scholarship.
 
Ontario - Brian Shariffi received the Merle and Delores Kudej Scholarship.
 
Ontario - Madisen Haines received the Lois Rose Memorial Scholarship.
 
Simi Valley - Jenna Quina received the Marvin A. Anderson Scholarship Fund.
 
Colorado
 
Aurora - Brittney Thornton received the Asp-Lund Scholarship Fund.
 
Denver - Timothy Brackett received the Philip Sigmond Memorial Scholarship.
 
Foxfield - Kalie Depold received the Otto and Margaret Tonneson Scholarship.
 
Florida
 
Clovis - Taylor Reeves received the Herb and Cathy Ihle Scholarship.
 
Lake Worth - Claire Lawson was honored as members of the Alpha Chi honors society.
 
Largo - William Cardwell received the Bartleson Family Endowed Scholarship.
 
Newberry - Kelly Caldwell received the John Ostermann, Jr. Scholarship Fund.
 
Ocala - Devin Graham received the Stensland Family Scholarship.
 
Opalocka - Peterson Jean-Pierre received the William and Enid Robinson Scholarship Fund.
 
Hawaii
 
Kapolei - Melanie Chandler received the Sigvald Fauske Memorial Scholarship.
 
Mililani - Mia Crail-Yusif received the Genevieve Stelberg Memorial Scholarship.
 
Idaho
 
Rupert - Alejandro Olmos received The Lloyd and Josie Erickson Family Scholarship.
 
Illinois
 
Athens - Dean Mick received the Bill Smith Scholarship.
 
Athens - Kellan Mick received the Merle and Delores Kudej Scholarship.
 
Caledonia - Kayla Hicks received the Genevieve Stelberg Memorial Scholarship.
 
Canton - Casey Schuermann received the Ralph and Bonita Olsen Scholarship.
 
Crystal Lake - Evan Van Klei received The Dan and Clarice Grefthen Scholarship.
 
Loves Park - Rebecca Flavin received the Mavis (Vinge) Ingebritson Memorial Scholarship. 
 
Mahomet - Kaytlin Workman received the Barbara Bulman Memorial Scholarship.
 
Naperville - Marisa Donnelly received the English Department Scholarship. Donnelly was also honored as a member of the Alpha Chi honors society.
 
Plainfield  - Veronica Andrade received the Harold C. Smith Scholarship, which was established in 1987 in honor of Harold who is a Regent Emeritus of Waldorf College.
 
Savanna - Ashleigh Stingley received the Arlene Halvorson Ingebritson Scholarship and the Melvin A. Rasmussen Scholarship.
 
Vernon Hills - Jeffrey Ferstein received The Sam Koehnk Courage Award and The Eugene M. and Clarine Strand Endowed Scholarship.
 
Iowa
 
Algona- Philip Detrick of Algona, Iowa, received the Joel P. Laaveg Choir Scholarship.
 
Ankeny - Isaac Dahlman received the O.J. Johnson Scholarship.
 
Auburn - Jessica Greve received the Ruth and Jacob Lee Scholarship.
 
Boone - Trevnie Lee received the William and Mary Johnson Scholarship.
 
Britt - Maggie Eden received the Bill Hamm Scholarship.
 
Britt - Michelle Eden was honored as a member of the Alpha Chi honors society.
 
Buffalo Center - Alexander Horak was honored as a member of the Alpha Chi honors society.
 
Cedar Falls - Nathaniel Taylor of Cedar Falls, Iowa, received the Melvin A. Rasmussen Scholarship.
 
Cedar Rapids - Clayton Colquhoun received the Archie Stockseth Scholarship.
 
Centerville - Danyielle Barger received the Marvin T. Nystrom Endowed Scholarship and the Marvin E. Simonsen Endowed Scholarship.
 
Charles City - Christian Weber received the Hans and Grace Olson Memorial Scholarship.
 
Clarion - Jenna Tegtmeyer received the Herb and Cathy Ihle Scholarship. Tegtmeyer was also honored as a member of the Alpha Chi honors society.
 
Clear Lake - Adam Buehler of Clear Lake, Iowa, received the Donald and Charlotte Anderson Scholarship.
 
Clear Lake - Chase Crosby received the Elaine Anderson Memorial Award and the Brian and Lorae Current Scholarship.
 
Clear Lake - Kristen Hewett received the Walter and Evelyn Bergland Memorial Scholarship.
 
Clear Lake - Laura Devine was honored as a member of the Alpha Chi honors society.
 
Clear Lake - Michael Keeran received the Class of 1948 Scholarship.
 
Clear Lake - Sara Barlow received the Verna and Harry Reynolds Memorial Scholarship.
 
Collins - Alexa Bainbridge received the Berth Salveson Music Scholarship.
 
Davenport - Andrew Larsen received the Verna and Harry Reynolds Memorial Scholarship.
 
Decorah - Casey Smith received The Harold and Ella Midtbo Endowed Scholarship. Smith was also honored as a member of the Alpha Chi honors society.
 
Dubuque - Courtney Chaffee received the Melvin A. Rasmussen Scholarship and the Second Orm Scholarship from the Class of 1973.
 
Forest City  - Anthony Blomme received the Roger C. Anderson Memorial Scholarship and the History Scholarship.
 
Forest City - Emily Clausen was honored as a member of the Alpha Chi honors society.
 
Forest City - Ethan Retland received the Genevieve Stelberg Memorial Scholarship.
 
Forest City - Evan Eischen received The Seth Wooldridge Endowed Memorial Scholarship.
 
Forest City - Jeannine Fix received the Erling Haugo Memorial Scholarship Fund.
 
Forest City - John Ryder of Fairhope, AL, received the Ingeborg Coltvet Memorial Scholarship.
 
Forest City - Kelsey Sollish received The Hubert and Daisy Cormaney Hill Endowed Scholarship.
 
Forest City - Nicholas Grothe received the Peter A. Hillesland Memorial Scholarship.
 
Forest City - Rachel Fischer received the Frank and Anna Banta Endowed Scholarship and the Erling Haugo Memorial Scholarship Fund.
 
Forest City - Rachel Jordahl received the Standford and Ruth Holtan Endowed Scholarship Fund.
 
Forest City - Reid Gilbertson received the Dale and Agnes Hagen Scholarship and the Immanuel Lutheran-Burton Smith Memorial Award. Gilbertson was also honored as a member of the Alpha Chi honors society.
 
Forest City - Rochelle Dirks received the Erling Haugo Memorial Scholarship Fund and the J.D. Mangan Scholarship.
 
Forest City - Thomas O’Rourke received the Robert G. Anderson Memorial Scholarship and the Esther Ronken Lingren Scholarship..
 
Eldon - Courtney Smith received the M.O. Nilssen Scholarship Fund.
 
Garner - Heath Hutcheson received The Dr. Richard Baur Memorial Scholarship and the Verna and Harry Reynolds Memorial Scholarship.
 
Garner - Rachel Lynch received the Ken and Joan Hansen Scholarship and the Helen Prestegaard Lipp Scholarship.
 
Garner - Rick Young received the Lynn and Rosalie Juhl Educational Scholarship.
 
Garner - Zachary Buseman received the Velma Severson Memorial Scholarship.
 
Greenfield - Carla Smith of received the Elizabeth Branstad Burtness Scholarship. Smith also received the Lawrence and Edna Johannesen Memorial Scholarship.
 
Haverhill - Ashley Brandt received the Otto and Margaret Tonneson Scholarship.
 
Hinton - Kelsie Huebner received the Helmer and Ruth Peterson Scholarship.
 
Jewell - Austin Heeren received the Faculty Recognition of Academic Excellence Award.
 
Kanawha - Leah Deutsch was honored as a member of the Alpha Chi honors society.
 
Lake Mills - Daulton Clark, Joshua Imler, and Alyse DeVries, all of Lake Mills, Iowa, have received the Maevis Adams Memorial Scholarship. 
 
Lake Mills - Kelli Lair of Lake Mills, Iowa, received three scholarships on Wednesday:  The Everett and Clara Nelson Endowed Scholarship, Carol Solomonson Palm Memorial Scholarship, and The Orval and Esther Trail Education Scholarship. Lair was also honored as a member of the Alpha Chi honors society.
 
Lake Mills - Tara Kingland was honored as a member of the Alpha Chi honors society.
 
Lake View - Abbie Wells received the Alida Motland Scholarship.
 
Manly - Adam Brinkman received the Lois Rose Memorial Scholarship and the Shirley Olson Teig Scholarship Fund.
 
Manly - Ashley Brinkman received the Ethel Marie Hanson Saltou and Celia Ramsay Scholarship. Brinkman was also honored as a member of the Alpha Chi honors society.
 
Manly - Jonathan Overy received the Oscar and Esther Lyders Choral Music Scholarship.
 
Mason City - Audrey Sparks received the Mary Ella Wiese Memorial Scholarship.
 
Mason City - Derrick Barnes received the Ronald and Darlene Groe Scholarship.
 
Mason City - Emily Kaune received the Archie Stockseth Scholarship.
 
Mason City - Jennifer Nelsen received the Sanford and Kathryn Haugen Scholarship.
 
Missouri Valley - Maggie Hawley received the Henry Gjellefald Endowed Scholarship.
 
North Liberty - Benjamin Hilmer received the Stella L. Peterson Memorial Scholarship.
 
Osage - Lisa Moss received the Buzz Burnham Scholarship. Moss was also honored as a member of the Alpha Chi honors society.
 
Saint Ansgar - Justice Losse received the Luther and Eloyce Tweeten Scholarship.
 
Slater - Victoria Mens received the Ove and Mabel Anderson Scholarship Fund.
 
Spencer - Dillon Schulz received the Lin Sandven Memorial Scholarship.
 
Spirit Lake - Kendra Stokke received the Irwin Z. Hyland Scholarship.
 
Swea City - Jacob Adams of Swea City, Iowa, received the Helen Briggs-Halverson Scholarship.
 
Thompson - Ashlee Lentz of Thompson, Iowa, received the Brian and Lorae Current Scholarship.
 
Underwood - Julie Johnsen received the Mrs. K. J. (Jennie) Hanson Scholarship.
 
Van Meter - Mackenzie Acri received the Genevieve Stelberg Memorial Scholarship.
 
Walcott - Samuel Morrison received the Fietz Scholarship in English.
 
Kansas
 
Leawood - Megan Perkins received the Adrian and Eleanor Johnson Endowed Scholarship in Education.
 
Michigan
 
Cottrellville - Chelsey Shreeve was honored as a member of the Alpha Chi honors society.
 
Minnesota
 
Albert Lea - Amber Bergland received the William and Mary Johnson Scholarship. Bergland was also honored as a member of the Alpha Chi honors society.
 
Andover - Amy Greshowak was honored as a member of the Alpha Chi honors society.
 
Austin- Molly Maschka received the Fietz Scholarship in English and the Herb and Cathy Ihle Scholarship. Maschka was also honored as a member of the Alpha Chi honors society.
 
Big Lake - Christopher Saavedra received the Dr. Lyle B. and Evelyn E. Beaver Scholarship Fund.
 
Blooming Prairie - Chad Hein received the Anna Marie Mitchell Scholarship.
 
Blooming Prairie - Patrick Hjelmen received The Waldorf Faculty/Staff Scholarship.
 
Bloomington - Jennifer Geil received the Oscar Ronken Scholarship and the Genevieve Stelberg Memorial Scholarship.
 
Brooklyn Park - Theodore Gibson received the Pastor Daniel Stegan Memorial Scholarship.
 
Champlin - Sarah Mahoney received the Selmer and Lorena Gunderson Scholarship and the John R. and Ruth N. Johnson Scholarship.
 
Claremont - Amanda Groll received the Verna and Harry Reynolds Memorial Scholarship.
 
Cologne - Luke Zacharias received the Pete and Janet Hermanson Scholarship.
 
Dodge Center - Abby Buehler received the Waldorf Auxiliary Scholarship and the Alpha Chi Sophomore Scholarship.
 
Duluth - Karly Ankarlo received the Herb and Cathy Ihle Scholarship and the Ella L. Olson Memorial Scholarship.
 
Dundee - Lane Gehl received the Mavis (Vinge) Ingebritson Memorial Scholarship. 
 
Eagan - Chad Czaplewski received the Marion O. Hall Scholarship.
 
Faribault - Brett Bulson received the Bill Smith Scholarship.
 
Faribault - Nicholas Heimerman received the Pete and Janet Hermanson Scholarship.
 
Fairmont - Shannon Christianson received the Luther and Eloyce Tweeten Scholarship.
 
Fairmont - Carlee VonHoldt received the Tad “Wheelz” Venzke Scholarship.
 
Fridley - Aaron Bevers received The Osnes Family Scholarship.
 
Hayfield - Caleb Gilbertson received the Thorwald and Josephine Thorson Scholarship Fund.
 
Hayfield - Cassie Ruud received the Melvin A. Rasmussen Scholarship.
 
Houston - Olivia King received the Jolivette Endowed Scholarship.
 
Litchfield - Kathryn Mankenberg received the John Wogsland Memorial Scholarship.
 
Maple Grove - Grant Kaufman received the Faculty Recognition of Academic Excellence Award.
 
Maplewood - Karissa Vilks received the Otto and Margaret Tonneson Scholarship.
 
Montgomery - Baily Gare received the Melvin A. Rasmussen Scholarship and the Anderson Music Scholarship.
 
Plymouth - Scott Peterson received the Genevieve Stelberg Memorial Scholarship.
 
Richmond - Jess Engquist received the Rasmussen Encouragement Award.
 
Rochester - Courtney Palmer received the Mavis (Vinge) Ingebritson Memorial Scholarship. Palmer was also honored as a member of the Alpha Chi honors society.
 
Rosemount - Emily Anderson received The Irene Helvig Scholarship and the Adrian and Eleanor Johnson Endowed Scholarship in Music. 
 
Rosemount - Isaiah Lufkin of received the Clifton L. and Marjorie Bruland Scholarship.
 
St. Paul - Samantha Holman received the Bergland Family Memorial Scholarship. 
 
St. Peter - Kelsey Carpenter received the Lillian Madland Torgerson Scholarship.
 
White Bear Lake - Brent Putney received the Class of 1951 Scholarship. Putney was also honored as a member of the Alpha Chi honors society.
 
Woodbury - Spencer Donnelly received the Richard and Doreen Lackore Johnson Scholarship.
 
Zimmerman - Melanie Cameron received the Margaret (Muggie) Hagen Scholarship.
 
Missouri
 
Maryland Heights - Sarah Vlodek received the Gordon and Opal Aasgaard Memorial Scholarship
 
Nebraska
 
Lincoln - Marcus Walton received the Don and Kris Meyer Scholarship and the Aagot Tomte Swenson Memorial Scholarship.
 
Neligh - Sonya Legate received the Howard and Eunice Hovland Educational Scholarship.
 
Nevada
 
Las Vegas - Angel Gomez received the Dean L. Nerem Memorial Scholarship.
 
Las Vegas - Charlotte Madrid received the Melvin O. Burtness Scholarship.
 
Las Vegas - Kaylee Vitalee received The Metta Fick Family Scholarship. Vitalee was also honored as members of the Alpha Chi honors society.
 
Reno - Ali Schulte received the Marlys R. Cook Memorial Scholarship.
 
New Mexico
 
Carlsbad - Erin Sensibaugh received the Henry Gjellefald Endowed Scholarship.
 
Farmington - Lauren Schryver received the Leanne Rosdail Memorial Scholarship and The Gayle Hempstead Waylander Memorial Scholarship.
 
New York
 
Brooklyn - Antoine Cummins received the Jolivette Endowed Scholarship and the Outstanding Future Educator Fund. Cummins was also honored as a member of the Alpha Chi honors society.
 
Howard Beach - Ariel Gomerez received the Ernest H. Schmidt Scholarship Fund.
 
 
North Carolina
 
Concord - Iesha Blackwell received the Ernest and Mildred Thompson Family Endowed Scholarship.
 
Ohio
 
Warrensville - Cordell Black received the Genevieve Stelberg Memorial Scholarship.
 
South Carolina
 
Lexington - Cody Clark received the Faculty Recognition of Academic Excellence Award.
 
South Dakota
 
Brandon - Haley Rubin received the John and Opal Solomonson Memorial Scholarship
 
Rapid City - Alana Kocer received the Shaw family Scholarship.
 
Tennessee
 
Charlotte - Michael Morgan received the Thorwald and Josephine Thorson Scholarship Fund.
 
Texas
 
Dallas - Sharde Alexander received the Buzz Burnham Scholarship.
 
Dallas - Sydney Hutchison received the Odvin Hagen Music Scholarship.
 
Killeen - Major Heggs received the Kirk Barstad Memorial Scholarship.
 
Parker - Cassidy Atchison received the Al Heppner Scholarship and the Aagot Tomte Swenson Memorial Scholarship.
 
Savoy - Lauren Camp was honored as members of the Alpha Chi honors society.
 
Georgetown - Alyssa Castillo received the Dr. Lyle B. and Evelyn E. Beaver Scholarship Fund.
 
Utah
 
Cedar Hills - Kyayaki McArthur received the William and Enid Robinson Scholarship Fund.
 
West Jordan - Stephanie Frias received the Buzz Burnham Scholarship.
 
Washington
 
Chewelah - Samuel Fisk received the Class of 1978 Scholarship.
 
Steilacoom - Ashley Carmichael received the Buzz Burnham Scholarship and The Marcia (Hill) Haugen and Dennis Haugen Annually-Funded Scholarship.
 
Tacoma - Charles Hassel received The Harold and Ella Midtbo Endowed Scholarship.
 
Tacoma - Linnwood Kirkland received the Genevieve Stelberg Memorial Scholarship.
 
West Virginia
 
Elkins - Prescott McArthur received the Selmer J. and Dorothy Lee Dahl Scholarship and the Mehl Family Scholarship.
 
Wisconsin
 
Milwaukee - Destiny Childs received the Dan Mork Memorial Scholarship.
 
Neenah - Jordan Nelson received the Herb and Cathy Ihle Scholarship and the Pastor Mark Ronning Memorial Scholarship. Nelson was also honored as a member of the Alpha Chi honors society.
 
Plover - Tammy Beranek received the Criminal Justice Administration Scholarship.
 
Stevens Point - Gabriella Lord-Klein received the Faculty Recognition of Academic Excellence Award. Lord-Klein was also honored as members of the Alpha Chi honors society.
 
International students
 
Australia - ­Amy Smeding received the Alumni Board Scholarship.
 
Australia - Zahn Picken received the Selmer and Lorena Gunderson Scholarship.
 
Belgium - Tina Somchit received the William and Enid Robinson Scholarship Fund.
 
Benin - Gill-Christ Hounkpe received the Larry Lenning Memorial Scholarship.
 
Benin - Setondji Tchibozo received the St. Olaf Lutheran Church of Austin, Minn. Foundation Fund and the Carlyle Holte Scholarship.
 
Canada - Dalton Kaake received the John and Viola Olson Scholarship.
 
Canada - David Erickson received the Henry Gjellefald Endowed Scholarship.
 
Colombia - Juan Roa received the Barrows Scholarship and the Genevieve Stelberg
 
D.R. Congo/Rochester, Minn. - Bienfait Kirivita received the Alan Sansgaard Memorial Scholarship.
 
Germany - Dustin Wilke received the David Bolstorff Endowed Scholarship and the Ingeborg Coltvet Memorial Scholarship in Business.
 
Mexico - Daniel Hernandez received the Sterling and Vila Thompson Scholarship Fund.
 
Russia - Artem Savelyev received the Genevieve Stelberg Memorial Scholarship.
 
Russia - Diana Novikova received the Thorwald and Josephine Thorson Scholarship Fund.
 
About Waldorf College
 
Located in Forest City, Iowa, Waldorf is a four-year, residential, liberal arts college that has been educating students for over a century. Waldorf delivers engaging experiences through innovative classroom instruction and offers bachelor degree programs in business, communications, psychology, education, fire science administration, criminal justice administration and more. Courses are offered at the Forest City, Iowa, campus and online.
 
- 30 -